Židovské, o Židech 451-460

< >

Sovětský svaz, rok 1930. Rabinovič přišel k rabínovi: "Rabi, nutí mě vstoupit do kolchozu. Poraď, mám vstoupit, nebo nemám?" Vtom vběhne dovnitř mladá nevěsta: "Rabi, rychle, utíkám přímo ze svatby. Dnes máme svatební noc. Poraď, mám si s mužem lehnout v košili, nebo bez?" Rabín ji odpovídá: "Ať uděláš tak, nebo onak, stejně tě ojebou... A pro tebe, Rabinoviči, platí to samé...!"

"Roubíček, natočej mi jedno pivo!" - "Tady ho maj, Kohn, a tady maj účtenku EET." - "Co to má bejt, to EET, Roubíček?" - "To neznaj, Kohn? To je teď novej zákon." - "Roubíček, a co je nám dvěma do Novýho zákona?!"

Roubíček vykládá: "Dal jsem ženě norkový kožich a ona na mě už půl roku nepromluvila." – Kohn se diví: "A to proč, Roubíček?" - "Tak zněla dohoda..."

Mojše a jeho žena Sára navštěvovali každý rok letecký den a Mojše každý rok toužebně vzdychal: "Sáro, já bych moc chtěl letět letadlem!" A Sára každý rok odpovídala: "Já vím, Mojše, ale takový vyhlídkový let stojí padesát dolarů a padesát dolarů je padesát dolarů!" Jednoho léta Mojše Sáře sděluje: "Sáro, je mi 85 let, a jestli tento rok nepoletím, tak už nikdy nebudu mít šanci letět..." - "Já vím, Mojše, ale takový vyhlídkový let stojí padesát dolarů a padesát dolarů je padesát dolarů!" Rozmluvu obou stařečků zaslechl pilot a řekl jim: "Mám pro vás návrh. Vezmu vás na vyhlídkový let, a jestli během celého letu nevyslovíte ani slůvko, budete mlčet jako ryby, tak nebudete nic platit... Ale jestli kdokoli z vás dvou otevře ústa a promluví, zaplatíte padesát dolarů..." Mojše a Sára souhlasili... Pilot provozoval ve vzduchu s letadlem různé akrobatické obraty, aby své pasažéry vyděsil a donutil je vykřiknout, ale bez úspěchu – mlčeli jako zařezaní... Nakonec přistáli, pilot jde k Mojšemu a říká mu: "To není možné! Dělal jsem, co jsem mohl, abyste křičeli strachy, s jinými pasažéry se mi to vždy povedlo, a tentokrát nic! Podařilo se vám zachovat mlčení dokonce i při té nejnebezpečnější letecké akrobacii!" "No, víte," říká Mojše, "je pravda, že jsem chtěl něco říct, když Sára vypadla z letadla, ale padesát dolarů je padesát dolarů!"

Žid na smrtelné posteli diktuje závěť: "Izákovi zanechávám deset tisíc. Sáře dvacet tisíc, Samuelovi sto tisíc..." Odmlčí se, vzhlédne vzhůru: "Panebože, kde já seberu tolik peněz?"

Žid potká rabína a stěžuje si mu, že se mu nic nedaří a má samé problémy. Rabín mu na to odpovídá: "Život je jako zebra, jednou stojíš na černém pruhu, jednou na bílém pruhu!" Po nějaké době se opět potkají a rabín se ho ptá, zdali je už na bílém pruhu. Žid zesmutní a praví: "Ne, na bílém pruhu jsem byl minule..."

Kohn prodává na jarmarku lžičky. Jde kolem Roubíček: "Tak jak, Kohn? Jak jim to jde?" - "Jako nemocnému. Každé dvě hodiny jedna lžička!"

Kohn a Roubíček mají obchody vedle sebe. Kohn ráno otevře, před dveře vystaví ceduli a krasopisně na ni napíše: "Brambory 9,00 Kč". Když to Roubíček uvidí, vyndá taky ceduli a napíše: "Brambory "8,00 Kč". Což ale Kohn nenechá jen tak a přepíše cenu na 7,00 Kč. Roubíček si za chvíli přisadí a napíše 5,00 Kč. Kohn chvíli váhá, pak zlevní na 3,00 Kč, ale hned si před obchodem na Roubíčka počká. Když ten vyjde před krám, Kohn mu povídá: "Poslouchaj, Roubíček, vždyť takhle se zruinujeme!" Roubíček se ne Kohna dlouze podívá a klidným hlasem odpoví: "Proč zruinujeme? Já brambory neprodávám..."

Kohn přijde k Lewimu do řeznictví a žádá kilo jehněčího. "Prosím, tady to je – sto dvacet korun!" podává mu Lewi maso. "Tolik? Izák naproti to má za stovku!", protestuje Kohn. "No, tak jděte a kupte si ho u něj!" - "Ale když on momentálně jehněčí nemá!" - "Aha, milý Kohn, viděj to, v tom to je...", usměje se Lewi. "To když já nemám, tak stojí jenom šedesát!"

Rabbi Goldstein má se Sárou čtyři krásné dcery, ale stále touží po synovi. Až konečně Sára znovu počne a za devět měsíců volají rabbimu z porodnice: "Rabbi, máte syna!" Rabbi celý rozradostněný běží do porodnice, najde tam Sáru se synem, ale ten je - jak to říct - no prostě ošklivý. Rabbi na něj kouká, vzpomene si na své krásné dcery doma, znova se na něj zakouká a pak udeří na Sáru: "Sára, že tys mi byla nevěrná?" Sára se schoulí na posteli a špitá: "Tentokrát ne..."

< 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, >